Jak robić ekologiczne zakupy?
Ekologia to nauka poświęcona oddziaływaniu organizmów na środowisko, w którym żyją. O ekologicznym stylu życia najczęściej mówi się w kontekście zanieczyszczenia środowiska. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, temat ten dotyczy bezpośrednio każdego z nas. Każdy może przyczynić się do polepszenia kondycji naszego środowiska. Warto zacząć więc od najbliższej nam kwestii – zakupów! Dowiedz się, jak robić ekologiczne zakupy!
Im mniej, tym lepiej!
Co można zrobić w domowym zaciszu, aby ograniczyć szkodliwy wpływ na środowisko naturalne? Po pierwsze – ograniczyć ilość odpadów, a zwłaszcza plastiku, który rozkładając się na wysypiskach przez setki lat, stwarza zagrożenie dla środowiska. Brzmi poważnie! W rzeczywistości, by tego dokonać, wystarczy wprowadzić do swojego życia kilka prostych zasad. Wybierając się więc na ekologiczne zakupy, warto uwzględnić rozwiązania, które pomogą wygenerować jak najmniej odpadów. Po pierwsze, na każde zakupy warto zabierać ze sobą wielorazową torbę oraz woreczki materiałowe, w które można zapakować pieczywo, owoce lub warzywa. Tego typu gadżety dostępne są w większości marketów, a także w wielu drogeriach, dlatego warto wyposażyć się w nie i mieć pod ręką w razie spontanicznego wyjścia do sklepu. Takie rozwiązanie pozwoli na zużycie dziesiątek plastikowych woreczków mniej! Kolejnym przydatnym trikiem jest zakup jednego większego opakowania zamiast kilku mniejszych – zasada ta sprawdzi się w przypadku napojów, jogurtów, ale też kosmetyków. Jeszcze lepszym wyjściem jest zamiana produktów w plastikowych opakowaniach na produkty w szkle. Szklane opakowania w zdecydowanej większości poddawane są recyklingowi, dlatego zamiast soku w plastikowej butelce wybierz ten w szklanej, a zamiast kremu w tubce kup inny w szklanym słoiczku. Nie są to drogie wybory, a negatywny wpływ na środowisko zostaje znacznie ograniczony!
Wszystko na papierze
Tym, co bardzo ułatwia robienie ekologicznych zakupów, jest wcześniejsze przygotowanie listy potrzebnych rzeczy. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ryzyko dokonania zakupów pod wpływem impulsu. Planując posiłki z wyprzedzeniem, jesteśmy w stanie określić potrzebną ilość danego produktu, a tym samym nie kupować nadwyżek, które w efekcie wyrzucamy do śmieci. Ekologiczne zakupy to jednak nie tylko żywność – to też kosmetyki i odzież. Po pierwsze, warto skorzystać z tego, że do łask wraca moda sprzed kilkunastu lat i wybrać się do second handu, gdzie za parę groszy można znaleźć naprawdę modne ubrania. Takie rozwiązanie jest nie tylko na czasie, ale jest też ekologiczne – kupując ubrania z drugiej ręki, przyczyniamy się do zmniejszenia liczby odpadów, ale też zmniejszenia zapotrzebowania na produkcję nowej odzieży, co niesie za sobą m.in. dziesiątki tysięcy litrów zaoszczędzonej wody. Warto zastanowić się również nad zakupami online – choć opcja ta jest uwielbiana przez miliony ludzi na całym świecie z racji na ogromny komfort, z punktu widzenia ekologii ma wiele minusów. Zamawiając produkty z dostawą do domu czy punktu odbioru, a następnie odsyłając je w ramach zwrotu, generujemy podwójną ilość odpadów będących opakowaniami i etykietami zamówionych towarów. Zwiększa się także ślad węglowy w wyniku pracy firm kurierskich obsługujących tego typu przesyłki.
Warto pamiętać, że ekologiczne podejście do życia nie jest tylko chwilową modą. Pewnych zasad warto przestrzegać na co dzień i traktować je jako swój styl życia. Tak wypracowany system pozwoli nie tylko żyć w zgodzie z naturą, ale dodatkowo odciąży też domowy budżet.