Sport i Turystyka

Jakie atrakcje czekają w Krynicy Zdroju?

Krynica Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa w Beskidzie Sądeckim. Jej szczególne walory, w tym między innymi unikalny mikroklimat, wody mineralne i lecznicze, sprawiają, że odwiedzana jest zarówno przez polskich, jak i zagranicznych turystów już od ponad 200 lat. Krynica Zdrój posiada także świetnie warunki do uprawiania sportów zimowych, więc można ją odwiedzać cały rok.

Coś dla tradycjonalistów 

Krynica Zdrój to świetne miejsce do uprawiania pieszych wędrówek górskich. Co prawda nie ma tutaj wysokich, niezdobytych szczytów – najwyższe wzniesienie to Jaworzyna Krynicka, która znajduje się w samym sercu uzdrowiskowej miejscowości i mierzy koło 1100 m n.p.m., ale dostępne szlaki są niezwykle atrakcyjne i można pokonywać je na różne sposoby, także w towarzystwie dzieci. Na Jaworzynę Krynicką można zarówno wejść pieszo, jak i wjechać koleją gondolową, która jest zarazem pierwszą i najdłuższą w Polsce. Innym wzniesieniem, na które koniecznie trzeba się wspiąć, jest Góra Parkowa. Czekają nas także trasy rowerowe, parki linowe, piękne widoki, szeroka baza noclegowa, w tym hotel z atrakcjami dla dzieci, a także świetne lokale gastronomiczne. 

Atrakcje dla miłośników zimowego szaleństwa 

Krynicę Zdrój tłumnie odwiedzają turyści zimą – panują tu świetne warunki do uprawiania narciarstwa i innych sportów śnieżnych. Najpopularniejsze ośrodki narciarskie zlokalizowane są na najważniejszych wzniesieniach, czyli m.in. przy Jaworzynie Krynickiej czy Górze Krzyżowej, ale to nie wszystkie – jest ich znacznie więcej – bez obaw można znaleźć idealne miejsce do zjeżdżania adekwatne do swoich umiejętności, a także wieku. Co istotne, większość z nich zlokalizowana jest prawie w samym centrum – tam gdzie główne deptaki, restauracje, hotel z atrakcjami dla dzieci czy inne warte odwiedzenia miejsca. 

Wieża widokowa 

Zwana także ścieżką w koronach drzew, jest wyjątkową atrakcją dla turystów w każdym wieku. Precyzyjna i unikatowa drewniana konstrukcja wznosi się ponad koronę drzew, dzięki czemu możemy podziwiać z niej przepiękne widoki na Beskid Sądecki oraz Niski. Sam szlak na wieżę oferuje również inne atrakcje, w tym na przykład ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną oraz najdłuższą, metalową zjeżdżalnię w Polsce. Wieża dostępna jest dla turystów w każdym wieku, więc bez obaw można się tam wybrać nawet z małym dzieckiem. 

Deptak, pijalnie wód i oferta kulturalna 

Krynica Zdrój to przede wszystkim uzdrowisko obfitujące w lecznicze i mineralne wody, dlatego koniecznie trzeba odwiedzić tamtejsze pijalnie wód. Na uwagę zasługuje także sam główny deptak, przy którym znajdują się najpiękniejsze krynickie budowle i oczywiście pijalnie. Nie mniej interesująca jest oferta kulturalna – warto odwiedzić, m.in. Muzeum Nikifora Krynickiego oraz Muzeum Zabawek. 

Jest to miejscowość, która idealnie nadaje się również na pobyt z dziećmi. Oferta jest tak różnorodna, że bez obaw przyjemnie spędzi się czas  nawet przy niesprzyjającej pogodzie. Poszukując noclegu warto wziąć pod uwagę hotel z atrakcjami dla dzieci – jest to również gwarancja odpoczynku dla zmęczonych rodziców.