Jakie zabytki warto zobaczyć w Szczecinie?
Szczecin jest niesamowitym miastem. Mimo faktu, że nie leży nad morzem jest miastem portowym. Mieszają się w nim kultury: polska i niemiecka. Dodatkowo marynarze ze wszystkich stron świata przynosili jeszcze inne elementy różnych kultur. Z tego powodu miasto jest bardzo ciekawym obiektem do zwiedzania. Można w nim spędzić nawet kilka dni i nie zapoznać się w pełni z tym, co warto zobaczyć. Dodatkowo przepyszna kuchnia lokalna sprawia, że to wspaniała destynacja zarówno na dłuższe wycieczki, jak i weekendowe wypady.
Najpopularniejsze zabytki Szczecina
Szczecin jest stolicą województwa zachodniopomorskiego, liczy ponad czterysta tysięcy mieszkańców oraz zachwyca pięknymi budowlami i niesamowitą atmosferą charakterystyczną dla miast portowych i tych na pograniczu wielu różnych kultur. Najczęściej odwiedzaną lokalizacją jest bez wątpienia Zamek Książąt Pomorskich – to renesansowa budowla, która mieści się na Wzgórzu Zamkowym. Jest zachowana w doskonałym stanie, ponieważ nie ucierpiała bardzo w czasie ostatniej wojny. Innym punktem, który przyciąga turystów, są niewątpliwe Wały Chrobrego. Nie są to jednak przede wszystkim umocnienia przeciwpowodziowe, ale piękny taras widokowy znajdujący się na skarpie przy rzece Odra. W okolicy znaleźć można wiele przyjemnych kafejek i jadłodajni. Najlepsza restauracja Szczecina według wielu miejscowych znajdować będzie się w tej okolicy. Jednak trudno stwierdzić, która to – każdy mieszkaniec wybiera własne ulubione miejsce. W Szczecinie znajduje się również Muzeum Narodowe, które słynie z eksponatów archeologicznych. Nie dziwi to, ponieważ podwaliny miasta powstały jeszcze w czasach przedchrześcijańskich stąd bogate zasoby i źródła. W muzeum znajduje się także niesamowita kolekcja numizmatów, które zachwycą nie tylko kolekcjonerów, ale także każdego pasjonata historii Polski i Pomorza.
Piękne miasto portowe z bogatą historią – odwiedzane zarówno przez mieszkańców Polski, jak i Niemiec
Najważniejszą cechą miasta jest położenie portowe. Mimo, że samo nie znajduje się nad morzem, wszelkie transakcje handlowe odbywają się raczej w Szczecinie niż w Świnoujściu. Dlatego też to właśnie to miasto było tyglem dla mieszających się kultur. Po pierwsze graniczne położenie sprawiało, że raz Szczecin był pod wpływami niemieckimi, raz stanowił miasto polskie. Dlatego kultura i zabytki w mieście są tak unikalne. Poza tymi dwoma wpływami, również napływający marynarze przynosili nowinki z dalekich, zamorskich obszarów.
A po intensywnym zwiedzaniu – przepyszne jedzenie
Kuchenne doznania w Szczecinie również mogą być unikalne. Przenikające się kuchnie sprawiają, że wybór która restauracja Szczecin jest najlepsza jest bardzo trudny, a wręcz niemożliwy nawet dla samych szczecinian. Warto oczywiście spróbować lokalnych potraw na bazie morskich ryb – zawsze świeże dostarczane przez dostawców z regionu miło połechtają podniebienie. Poza nimi warto wejść do lokalnej piekarni i spróbować tradycyjnych pasztecików – ciastek drożdżowych wypełnionych mięsem.